CHARAKTERISTIKA PRVKŮ
VÁPNÍK (Ca)
Je nejrozšířenějším prvkem v organizmu zvířete (1 - 2 % tělesné hmotnosti). Uplatňuje se při tvorbě a mineralizaci kostí a zubů a při metabolismu ostatních potřebných prvků (fosforu, hořčíku, sodíku, zinku, manganu aj.), aktivaci enzymů a hormonů i v procesu srážení krve a regulaci neuromuskulárního dráždění aj. Nedostatek vápníku způsobuje poruchy tvorby kostí (křivice, měknutí kostí), poporodní parézy. Naopak nadměrný příjem je provázen poklesem stravitelnosti, poruchami minerálního metabolizmu a omezením stravitelnost ostatních makro- i mikroelementů.
FOSFOR (P)
V těle zvířat existuje ve dvou chemických formách. Ve formě anorganické je v kostech (85 – 90%) a ve formě organické je v měkkých tkáních a tělních tekutinách (10 – 15%). Nedostatek může způsobit opožďování pohlavního dospívání, poruchy ovariálního cyklu, zvýšení embryonální mortality, snížení žravosti, hubnutí, odvápňování kostí, degenerativní změny kloubů, kloubních chrupavek, kostí končetin, pánve a páteře (osteoartrózy). Nadměrný přísun může způsobit fibrózní degeneraci kostí (osteodystrofii) u koní a prasat.
SODÍK (Na)
Uplatňuje se při regulaci osmotického tlaku v organismu zvířat a v procesech distribuce vody mezi extracelulární a intracelulární tekutinou, udržování pH reakce v bachoru zvířat, při metabolismu draslíku a chlóru a spolu s draslíkem se zúčastňuje na regulaci nervosvalových vzruchů aj.
Draslík (K)
Uplatňuje se například při metabolismu sacharidů, regulaci intracelulárního osmotického tlaku a acidobazické rovnováhy, v procesu buněčného dělení a udržování svalového tonu, udržování a regulaci bachorového pH aj.
Hořčík (Mg)
Uplatňuje se jako nepostradatelný prvek v rámci metabolických procesů organismu zvířat. Při poruchách metabolismu hořčíku dochází k vážným onemocněním zvířat jako je pastevní a stájová tetanie, zpomalení růstu a poruchy nervosvalové dráždivosti.
Železo (Fe)
Je důležité pro přenos kyslíku jako součást hemoglobinu, myoglobinu a cytochromů, jako součást enzymů se uplatňuje při celé řadě metabolických procesů, je nepostradatelné v procesu krvetvorby, tkáňového dýchání, tvorby tkáňových pojiv aj.
Měd' (Cu)
Obdobně jako železo se uplatňuje v celé řadě metabolických procesů včetně krvetvorby. Při jejím nedostatku v organismu zvířat dochází k narušení normální funkce řady orgánů a systémů, snížení chuti k přijímání potravy a zaostávání ve vývoji, zpomalení růstu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu zvířat, narušení pigmentace a keratinizace vlny degenerativním změnám ve tkáni mozku zvířat a k poruchám osifikace.
Kobalt (Co)
V organismu zvířete se mimo jiné uplatňuje v krvetvorných procesech, metabolismu bílkovin, sacharidů a minerálních látek, je součástí vitaminu B12. Při jeho nedostatku dochází zejména mladých zvířat až k zastavení jejich růstu, vypadávání vlny u ovcí, dochází ke snížené dojivosti a poruchám v reprodukci, anémii, atrofii a nechutenství.
ZINEK (Zn)
Zinek je nezbytný pro správnou funkci několika stovek enzymů. Ovlivňuje metabolizmus bílkovin, sacharidů, některých hormonů a regulaci imunitního systému. Při jeho nedostatku může dojít ke zpomalení růstu, poruchám imunity, zánětům kůže, špatnému hojení ran, narušení osteogeneze, onemocnění epidermální vrstvy kůže aj.
MANGAN (Mn)
Jako kofaktor je součástí některých enzymů a metaloenzymů, je důležitý pro vývoj mezibuněčné hmoty kostí a chrupavek, zúčastňuje se v procesu tkáňového dýchání - ovlivňuje krvetvorbu a zasahuje do syntézy kyseliny askorbové. Při jeho nedostatku v krmné dávce je možné pozorovat zpomalený růst, deformace kostry. Snížení hladiny manganu v organismu zvířat je provázeno také poruchami pohlavních funkcí a zpomalení růstu, u nosnic dochází ke snížení snášky vajec aj.
SELEN (Se)
Selen se uplatňuje jako součást enzymů v celé řadě metabolických procesů. Působí spolu s vitaminem E, jeho nedostatek způsobuje porušení antioxidačního systému zvířete, dochází ke svalové dystrofii. Deficit dále narušuje nervový systém, játra a reprodukční orgány, snižuje přírůstky v chovu.
CHLOR (CI)
Chlor je hlavním aniontem extracelulární tekutiny. Podílí se udržování acidobazické rovnováhy a osmotického tlaku.
JOD (J)
Jod ovlivňuje činnost štítné žlázy a produkci jejich hormonů, které zlepšují metabolismus a funkci orgánů krevního oběhu, dýchání a trávení. Nedostatek jodu způsobuje horší růst (v případě selat úhyn) a pokles užitkovosti, např. snížení produkce mléka nebo vajec. Vnějším projevem nedostatku jodu je struma.
GLUKÓZA
D-Glukóza je nezbytná pro fungování těla; je základním a nejrychlejším zdrojem energie pro všechny tělesné tkáně. Pro některé buňky, zejména pro buňky mozku a červené krvinky je glukóza jediným zdrojem energie, bez kterého se neobejdou. Při poklesu hladiny glukózy se ze žláz s vnitřní sekrecí (z pankreatu a z nadledvinek) začnou uvolňovat kontraregulační hormony (glukagon a adrenalin), které mobilizují její tvorbu. V případě, že jsou zásoby glykogenu vyčerpány, vytváří si organizmus nezbytné množství glukózy přeměnou tělesného tuku pomocí glukoneogeneze. Při stresu a při delším hladovění se jako zdroj pro tvorbu glukózy využívá také bílkovin ze svalů i za cenu oslabování jejich funkce.
MALTODEXTRIN
je známý jako výhodný zdroj energie pro sportovce a potravinářská přídávná látka. Vzniká spojením několika molekul glukozy (dextrózy) – jednoduchého cukru sloužícího jako hlavní zdroj energie pro lidské tělo. Maltodextrin se připravuje enzymatickým zpracováním škrobu, v Evropě nejčastěji pšeničného. Lze z něj vyrábět energetické nápoje přidáním do vody nebo mléka. V těle se maltodextrin postupně štěpí na molekuly glukózy dodávající energii.
I v případě koní mají minerální látky a stopové prvky velký význam jako u jiných hospodářských zvířat. Nedostatek těchto živin u koní způsobuje například záněty kostí a následovně pak špatný krok a běh, dále celkové zhoršení zdravotního stavu. Nemalý vliv mají tyto prvky na celkový vzhled zvířete - kvalitu srsti. Komplikace mohou nastat u malochovatelů, kteří nemají vyrovnanou krmnou dávku. V případě sportovních a závodních koní, i když dostávají speciální kompletní krmné směsi pravidelný přísun makro a mikroelementů lze jen doporučit.
VÝHODY POUŽITÍ
● Nosnice: zkvalitní skořápku vajec, prodlouží snášku
● Exotická zvířata: zlepší kvalitu peří, zkvalitní skořápku vajec
● Prasata, kuřata, krůty, kachny, husy ve výkrmu: zlepší metabolismus, zpevní kosti a klouby
● Prasnice, králíci a ostatní samice: doplní úbytek minerálů z těla při kojení
● Spárkatá zvěř: zvlepšení kvality paroží a srsti
● Všechny druhy zvířat: zvýšení vitality, prevence proti měknutí a řídnutí kosti, degenerativním změnám kloubů, zlepšeni reprodukčních ukazatelů (pravidelné říje prasnic)
Výhody při používání tekutých vodorozpustných minerálních doplňků ve srovnání s pevnými ve vodě nerozpustnými minerálními doplňky: rychlejší vstřebávání a vyšší stravitelnost